تبلیغات

به وبلاگ ایرانشهر پرس خوش آمدید امیدوارم لحظات خوبی رادراین وبلاگ داشته باشید.


مرتبه
تاریخ : یکشنبه 28 خرداد 1391
شاهزاده «نایف بن عبدالعزیز»، ولیعهد عربستان سعودی از دنیا رفت.

به گزارش «تابناک»، تلویزیون دولتی عربستان دقایقی پیش خبر مرگ ولیعهد عربستان سعودی را مخابره کرد.

بر اساس این گزارش، نایف در یک بیمارستان آمریکایی از دنیا رفته است.

نایف از سال 1975 به طور همزمان سمت وزارت کشور و نیز معاونت نخست وزیر عربستان را بر عهده داشت. وی از ماه اکتبر سال گذشته و در پی مرگ برادر بزرگترش، به سمت ولیعهدی این کشور منصوب شده بود.

وی از اوایل ماه مه به منظور آزمایش های پزشکی از کشورش خارج شده بود و در سوئیس به سر می برد.

مرگ نایف، بار دیگر موضوع جانشینی در عربستان سعودی را به صدر موضوعات مربوط به خاورمیانه می کشاند. ملک عبدالله 88 ساله اکنون با دو ولیعهد درگذشته در طول کمتر از یک سال روبروست و ولیعهد جدید باید از میان برادرهای تنی و ناتنی وی که همگی فرزندان ملک عبدالعزیز هستند، انتخاب شود.

شخصیتی که به احتمال زیاد جایگزین نایف خواهد شد، «شاهزاده سلمان»، وزیر دفاع کنونی است که پیش از این نیز در سمت فرماندار ریاض فعالیت می کرد.

بر اساس قوانین عربستان سعودی، ولیعهد این کشور توسط «شورای بیعت» انتخاب می شود که مجمعی شامل فرزندان عبدالعزیز و برخی از نوه های وی است...... نایف به داشتن رویکردی تندرو و افکاری محافظه کارانه مشهور بود. گفته می شود که او بیش از سایر برادرانش به تشکیلات وهابی در عربستان نزدیک بود و قدرت بیشتری به پلیس مذهبی داده بود تا قوانین سخت اجتماعی را به اجرا درآورد.

رسیدن او به مقام ولیعهدی موجب این نگرانی در میان نیروهای آزادی خواه عربستان شده بود که در صورت رسیدن وی به پادشاهی، همان اصلاحات نیم بند و محدود ملک عبدالعزیز را نیز متوقف کرده و اوضاع را به حالت سابق برگرداند.

نایف اندکی پس از انتخابش به عنوان ولیعهد، در کنفرانسی از علمای دینی عربستان گفته بود این کشور هیچ گاه از دکترین وهابیت کوتاه نخواهد آمد و به سمت دیگری متمایل نخواهد شد.

نایف که در سال 1933 متولد شده بود، بیست و سومین پسر عبدالعزیر و برادر ناتنی عبدالله به شمار می رفت.


طبقه بندی: اخبار، 
ارسال توسط رسول دیناری
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد فغالیت های شهرداری شهرستان ایرانشهر؟

پیوند های روزانه
اخبار كوتاه