تبلیغات

به وبلاگ ایرانشهر پرس خوش آمدید امیدوارم لحظات خوبی رادراین وبلاگ داشته باشید.


ایرانشهر پرس - نبود راه‌ قابل دسترسی به بعضی از بازارچه‌های مرزی و هموار نبودن مسیرها برای عبور و مرور کامیون‌های حامل بار، از نارسایی‌هایی است که در مسیر توسعه بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان وجود دارد.به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، کارکرد بازارچه‌های مرزی اگر چه توأم با برخی نارسایی‌ها است اما این بازارچه‌ها به نوعی مصداق و تبلور حضور مستقیم مردم در امور اقتصادی منطقه هستند و تاکنون توانسته‌اند در تحقق اهداف اقتصادی کشور همچون توسعه تجارت غیر نفتی گام‌های مؤثری را بردارند و در ایجاد فرصت‌های شغلی در شرایطی که مشکل بیکاری از جمله دغدغه‌های بزرگ دولت است، نقش مهمی را ایفا کنند.


مدیرکل بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان در زمینه میزان ایجاد اشتغال هر یک از بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: براساس تصمیمات گرفته شده باید در هر غرفه موجود در بازارچه‌های مرزی حداقل، سه نفر و حداکثر 8 نفر عضویت داشته باشند که این تصمیم کمک می‌کند تا افرادی که از حیث مالی از وضعیت مناسبتری برای فعالیت برخوردار هستند، تعدادی از افراد را که استطاعت مالی ندارند را شریک کرده و فعالیت اقتصادی داشته باشند.

اشتغال بیش از 1200 نفر از طریق راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی

ابراهیم افرازه بیان کرد: می‌توان گفت تا حدودی نیز در اشتغال این افراد گامی مثبت برداشته شده و همچنین کمک می‌کند که هر غرفه با توان بیشتری از نظر نیروی انسانی فعالیت کند.

وی ادامه داد: بطور مثال اگر در یک بازارچه 50 غرفه وجود داشته باشد و با احتساب هرغرفه به طور متوسط 5 نفر عضویت داشته باشند، می‌توان گفت بطور مستقیم و غیرمستقیم 1250 نفر از منافع آن بهره‌مند می‌شوند که در سنوات گذشته این رقم بالاتر بوده است.

افرازه در زمینه اینکه آیا این مشاغل پایدار هستند یا خبر، اضافه کرد: اینکه مشاغل پایدار هستند یا خیر سوالی است که نمی‌توان به آن پاسخ مثبت یا منفی داد زیرا فعالیت‌های اقتصادی بستگی به عوامل مختلف دارد، در عین حال بازارچه‌های مرزی این ظرفیت را دارد تا همه ساله با مراجعه این افراد و تنظیم قرارداد به تعداد افرادی که اسامی آنها به عنوان مرزنشین ثبت شده است امکان حضور و فعالیت در بازارچه‌ها را فراهم کند.فعالیت دوباره سه بازارچه مرزی تعطیل در سیستان و بلوچستان

وی ادامه داد: هم‌اکنون در سیستان و بلوچستان تعداد 9 بازارچه مرزی از جمله جالق، پیشین، کوهک، میلک و ... وجود دارد که هفت مورد از آنها فعال هستند.

افرازه افزود: مسئولان مربوطه این آمادگی را دارند که فعالیت در سه بازارچه غیر فعال را نیز همچون سایر بازارچه‌ها آغاز و مرزنشینان آن مناطق بتوانند از آنها بهره‌مند شوند، اما در برخی مناطق به دلیل شرایط خاص منطقه‌ای و وجود بادهای شدید و وجود تپه‌های ریگ که هر روز بر حجم آنها اضافه می‌شود، مسئولان استان را بر آن داشته تا برای جانمایی بهتر و مصون ماندن بازارچه‌ها از عوامل طبیعی که گاها مشکلات عدیده‌ای را برای ساکنان و فعالان اقتصادی ایجاد می‌کند، قدری تحمل کرده و با در نظر گرفتن تمام جوانب اقدام به تاسیس و راه‌اندازی این بازارچه‌ها کنند.

وی با بیان اینکه ایجاد بازارچه‌های مرزی در رونق اقتصادی منطقه بسیار موثر بوده است بیان کرد:  حضور دهها تاجر برجسته و شاخص استان که در سنوات گذشته حتی به عنوان صادرکننده نمونه از آنها تقدیر به عمل آمده است یکی از تاثیرات اقتصادی بازارچه‌های مرزی در شهرهای مرزی است.

مدیرکل بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان افزود: این تجار از مرزنشینان و غرفه‌دارانی هستند که در سطح استان و در بازارچه‌های مرزی فعالیت دارند، یقینا حضور و سکونت آنها در مناطق مرزی رشد و بالندگی اقتصادی را نیز در پی داشته است.

وی ادامه داد: تاسیس و راه‌اندازی واحدهای گلخانه‌ای و کشت محصولات کشاورزی، ایجاد دامداری‌های صنعتی و نیز احداث کارخانه در بعضی از شهرهای استان از دیگر تاثیرات اقتصادی بوده است که بخش عظیمی از آن مدیون حضور غرفه‌داران فعالی است که سرمایه‌های خود را به جز در زمینه صادرات و واردات به سایر بخش‌های اقتصادی نیز توسعه داده‌اند.

وی در زمینه مشکلات و نارسایی‌های بازارچه‌های مرزی در استان گفت: یقینا نارسایی‌هایی هم وجود داشته و دارد که با همت و بزرگواری مسئولان کشوری و استانی بخش عمده‌ای از آنها را حل و فصل شده است.

نبود راه دسترسی مناسب تردد کامیون‌های حامل بار را با مشکل مواجه کرده است

مدیرکل بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: برخی از نارسایی های کوچک و بزرگ دیگری هم موجود است که از جمله آن نبود راه‌های قابل دسترسی برای برخی از بازارچه‌ها است که عبور و مرور کامیون‌های حامل بار در آن به سختی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: کشور مقابل بر خلاف گذشت 15 سال از عمر بازارچه‌های مشترک مرزی هنوز برای ساخت بازارچه‌ در مقابل بازارچه‌های موجود جمهوری اسلامی ایران اقدامی اساسی انجام نداده است که در این زمینه پیگیری‌هایی از سوی وزارت کشور از طریق وزارت امور خارجه و رایزنی‌های اقتصادی دو کشور صورت گرفته که امید است هر چه سریعتر به مرحله اجرایی برسد.

افرازه افزود: برخی مشکلات هم به دلیل قرارگرفتن در مناطق مرزی است که با توجه به اهمیت بالای مسایل امنیتی باید فعالیت بازارچه‌ها نیز به گونه‌ای طراحی شود که در تامین امنیت مرزبانان مشکل به وجود نیاید بلکه فعالیت و حضور مرزنشینان حتی برای تامین امنیت در آن مناطق موثر باشد.

وی با بیان اینکه بازارچه‌های مرزی در تحقق اهداف اقتصادی کشور همچون توسعه تجارت غیر نفتی تاثیر بسزایی دارند، گفت: عمده فعالیت مرزنشینان در زمینه ورود و خروج کالاهای غیر نفتی از طریق بازارچه‌ها بوده و از آنجائیکه صادرات مواد نفتی دارای شرایط خاص و ویژه‌ای است، فعالیت در این زمینه فقط به برخی از گمرکات مرزی محدود شده است.

افرازه ادامه داد:  البته این امکان وجود دارد که مرزنشینان بتوانند در زمینه خروج مواد نفتی با نرخ تعادلی که مورد موافقت و زیر نظارت دستگا‌ها‌ی مربوطه انجام پذیرد نیز فعالیت کنند که انجام این مهم می‌توانند در کاهش قاچاق مواد سوختنی تا حد زیادی اثر بخش باشد.

بازارچه‌های مرزی به عنوان یکی از اهرم‌های مهم در ایجاد اشتغال و توسعه روابط تجاری با کشورهای همجوار تأثیر قابل توجهی در فعالیت‌های اقتصادی شهرهای مرزی دارند و از این طریق مردم ساکن در نواحی مرزی کشورهای همسایه می‌توانند در کنار هم و با هم از فرصت‌ها و منابع مشترک استفاده کنند که این امر می‌تواند به پایداری دوستی و تفاهم طرفین، امنیت، رونق اقتصادی و توسعه منجر شود.

طبقه بندی: اخبار استان،  اجتماعی،  مشكلات مردم، 
ارسال توسط رسول دیناری
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد فغالیت های شهرداری شهرستان ایرانشهر؟

پیوند های روزانه
اخبار كوتاه